Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zawieście czerwone latarnie, czyli do jakich przestrzeni pasują lampy w azjatyckim stylu?

2018-11-14
Zawieście czerwone latarnie, czyli do jakich przestrzeni pasują lampy w azjatyckim stylu?
Styl azjatycki w mieszkaniu charakteryzuje umiłowanie natury, prostoty,  minimalizmu oraz stonowana kolorystyka. Estetyka wnętrza sprzyja rozmyślaniom i medytacji. Imponuje spójnością i harmonią w duchu zen.

W azjatyckich wnętrzach wykorzystuje się naturalne materiały - królują drewno i bambus. A lekkie, przesuwne ściany w tradycyjnym domu, tworzą otwartą przestrzeń. Obecność kolorów ziemi - zieleni, szarości, brązów - to pokorny ukłon i wyraz głębokiego szacunku wobec niezrównanej mocy żywiołów. Podkreślają spokój i otwartość na to, co przynosi los. Elementy wykorzystujące mocno nasycone barwy, jak oranż, czerwień czy mocna żółć to istotna składowa przestrzeni.

A jak na ich tle wypadają wnętrza europejskie, które chcą czerpać z orientalnej estetyki? Jak pociągająca odrębność kulturowa krajów Dalekiego Wschodu sprawdza się w aranżacyjnych wizjach Europejczyków? Dlaczego to za sprawą oświetlenia można stworzyć klimat niczym z Azji? Wreszcie do jakich przestrzeni pasują lampy w azjatyckim stylu i jak je wkomponować? Podsufitem.pl dzieli się cennymi radami w swoim przewodniku. Zajrzyj koniecznie.


Japońskie lampy, czyli jak stworzyć klimat niczym z Kraju Kwitnącej Wiśni?


Styl azjatycki ceni sobie prostotę, wyrażoną w czystości form i naturalne światło. Wnętrza europejskie, inspirowane taką estetyką, nie będą wiernym odwzorowaniem azjatyckich domów. Wymagałoby to gruntownej znajomości kodu kulturowego i historii, gdyż w estetyce azjatyckiej, każdy element coś symbolizuje, znajduje się w danym miejscu nie bez powodu. Dlatego nasze aranżacje mogą stanowić wariację na temat Azji, naszą interpretację tej kultury, ale nigdy nie uchwycą jej istoty.

Oświetlenie w stylu azjatyckim, szczególnie to, które syntetyzuje japońskie dominanty, będzie stylowe, delikatne, subtelne. W związku z tym, że japońskie domy są tradycyjnie wyposażone w wiele otworów i przeszkleń, rozproszenie światła dokonuje się samoistnie. W klasycznych japońskich domostwach często stosuje się lampy sufitowe. Unikając jednocześnie oświetlenia punktowego czy bocznego. W polskich domach, które stanowią aranżacyjny zwrot ku kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, pojawia się za to oświetlenie wykonane z papieru ryżowego czy materiału, który załamuje światło. Widoczne w projektach abażurów motywy odwzorowujące origami, bezpośrednio nawiązują do japońskiej sztuki. Wdzięk i wyrafinowanie tamtej stylistyki odda, np. lampa sufitowa Banga. Czerwony klosz będzie idealnie współgrał np. z parawanem. Wybierz taki z motywem roślinnym i wykreuj intymną przestrzeń, np. w sypialni. Iluminacja ciepłego światła stworzy spójną całość, np. z dywanem z motywem kwiatów wiśni i posążkiem Buddy. Takie detale wprowadzą klimat dalekiego, egzotycznego kraju, nadając otoczeniu ładu i harmonii.Wnętrze w azjatyckim stylu vs europejskie wizje


Harmonijna przestrzeń niczym z azjatyckiego domu, cechuje się umiłowaniem minimalizmu i umiaru. Nie ma tam zbyt wielu mebli, a poduszki przy stoliku będą pełnić rolę siedzisk. Europejska wizja salonu czy kuchni, wzorująca się na azjatyckiej estetyce, wykorzystuje motywy smoka, żurawia czy drzewka bonsai. Jeśli kochasz podróże, i chcesz przenieść egzotyczny klimat do Twojego mieszkania, warto postawić na lampy, które przypominają azjatyckie lampiony. Delikatna aura w takiej aranżacji sprzyja odpoczynkowi i tworzy niepowtarzalny nastrój. Otwartą, dużą przestrzeń można podzielić parawanem, tworząc klimat niczym z Azji. Okno balkonowe powinny zdobić bambusowe rolety, które nadadzą intymnego charakteru. Duże szyby naturalnie wpuszczają wiele światła, a otwierając drzwi na oścież, zatrzemy granice pomiędzy tarasem, a przestrzenią mieszkalna, które stworzą spójną całość.

Delikatne światło lamp, np. pochodzące od lampy stołowej Chou, przeniesie Cię w odległe rejony Dalekiego Wschodu.

W ciepły wieczór otwórz balkon, usiądź wygodnie z przyjaciółmi w blasku delikatnego światła. Lampy wiszące Foscarini zawieszone nad werandą stworzą idealny do tego klimat.


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixelpixelpixelpixel