Przytulny salon. Jakie lampy wybrać?

2019-02-25
Przytulny salon. Jakie lampy wybrać?
Urządzenie salonu to aranżacyjne wyzwanie. Przestrzeń musi być funkcjonalna i estetyczna jednocześnie. Takie elementy jak kolorystyka, meble i dodatki muszą ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość.

Pokój dzienny jest miejscem do odpoczynku, pomieszczeniem, w którym pracujemy, ale też strefą, w której odbywają się spotkania rodzinne, przyjęcia i celebruje się rodzinny posiłek przy jadalnianym stole. Aby było tam przytulnie, chętnie wyposażamy salon w meble o obłych kształtach, np. na giętych nogach. Przy tego typu pomieszczeniach równie często stosuje się delikatne kolory, np. barwy ziemi, które symbolizują ukojenie i wprowadzają do pokoi naturalność. Spójną wizję podkreślają także bibeloty, rodzinne zdjęcia czy pamiątki z podróży, które stanowią klamrę kompozycyjną dla całości. Świetnym sposobem, by wzmocnić uzyskany efekt klimatycznej atmosfery, są także lampy. Jakie wybrać, by nadały wnętrzu salonu korzystnego wyglądu? Oto nasz poradnik.

Jak oświetlenie wpływa na optykę przestrzeni?

Światło ma niezwykłe możliwości, za jego sprawą można korygować niedoskonałości wnętrz. Niskie stropy, optycznie podwyższą kinkiety, skierowane ku górze. Przyjemna poświata zatrze granice, dzięki czemu sufit będzie wydawał się wyżej położony. Taki zabieg warto stosować w niedużych sypialniach czy salonach, które potrzebują większej przestrzeni. Wybierając lampy designerskie o jasnym, mocnym świetle, nadajemy pokojom lekkości, powodujemy, że metraż się “rozrasta”. Jednak warto pamiętać, że wybierając oświetlenie do małego mieszkania, należy wziąć pod uwagę, aby nie blokować źródeł naturalnego światła. W niedużych salonach nie powinno zasłaniać się okien przysadzistymi, pluszowymi zasłonami, a stosować delikatne tiule czy woal, które przepuszczają słońce. Warto zastosować nietuzinkowe oświetlenie, np. w postaci lamp nowoczesnych. Powinny mieć smukłą formę, która sprawi, że całość nabierze lekkości. Można również wybierać modele, które oświetlą kąty pokoju, załamując granice ciasnej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się wówczas lampy futurystyczne od Kare Design. Oświetlenie przypominające uliczne latarnie emituje wiązki i snopy nieregularnego światła, dzięki czemu nawet mała przestrzeń zyska na wyrazie.

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie, aby nadawało przytulności? Zasady dobrego oświetlenia

Dobrze zaprojektowane oświetlenie będzie podkreślać walory i tuszować mankamenty, np. zbyt ciasnych i wąskich przestrzeni. Odpowiednia jego barwa również wpłynie na nastrój domowników. Mocne światło sprzyja aktywności, ciepłe kojarzy się z odpoczynkiem. Dlatego lampy wiszące, np. żyrandol zastosowany jako punkt centralny, niegdyś montowany jako jedyne źródło światła, domaga się dodatkowych punktów świetlnych, które razem stworzą iluminację. Boczne światło, odpowiedzialne za doświetlenie nisz albo zakamarków, np. w kąciku kawowym. Powinno jednocześnie podkreślać klimat tak wydzielonej strefy w salonie. Tu sprawdzi się np. lampa ścienna z ruchomym ramieniem, dzięki któremu można sterować emisją światła. Światłocienie, które powstaną w wyniki załamań wiązki światła na ścianie, tapecie, czy meblach w kąciku predestynowanym do wypoczynku i relaksu, będą pogłębiać klimat strefy. Trzeba pamiętać, że projekt oświetlenia powinien być spójny i że operując odpowiednią barwą wiązek, oraz ustawiając je warstwowo (lampy wiszące i reflektorki sufitowe rozmieszczone symetrycznie jako baza, lampy podłogowelampy stołowe jako tło dla tych podstawowych) stworzymy najlepszy efekt. Właściwie operując światłem, możemy sprawić, że każda strefa salonu będzie miała odpowiedni klimat, nie ujmując im przy tym na funkcjonalności. Dzięki takiej kombinacji będzie można zagrać w gry planszowe, ale również stworzyć romantyczny nastrój. Dołączając, np. lampy dekoracyjne albo modele z prześwitującym, kolorowym abażurem, możemy stworzyć nawet nieco teatralny klimat wnętrza.

Jakie elementy, poza oświetleniem, nadają ciepła wnętrzom?

Przytulny salon to miejsce, w którym domownicy chętnie spędzają czas, oddając się swoim pasjom czy zainteresowaniom. Aby stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi, warto zadbać o odpowiednie dodatki, które sprawią, że przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru. W tej roli idealnie odnajdują się wszelkiego rodzaju miękkie tekstylia, takie jak koce, narzuty i pledy. Rzucone niedbale na łóżko nadają wnętrzu lekkości i zapraszają do odpoczynku. Są stałym elementem wyposażenia stylu nordyckiego i mieszkań urządzonych w stylu prowansalskim. Rozmaite faktury i materiały, jak plusz, futro i grube sploty, pozwolą wypracować eklektyczną, ale spójną całość. Uzupełnią ją lampy dekoracyjne, które mnogością zastosowanych tam punktów świetlnych, dadzą efekt rozproszenia i delikatnej, klimatycznej poświaty. Przyjemne, nastrojowe oświetlenie będzie odbijać się w mięsistych, długich zasłonach z weluru albo aksamitu i na grubym dywanie z długim włosiem, albo imitującym skórę. Tak urządzony salon wręcz zachęca do odpoczynku i słodkiego lenistwa.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixelpixel