Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podsufitem radzi - o czym pamiętać, urządzając biuro w domu?

2018-07-09
Podsufitem radzi - o czym pamiętać, urządzając biuro w domu?
 
Praca w domu wymaga zorganizowania przestrzeni tak, aby docelowo było to miejsce ergonomiczne, bezpieczne i optymalnie zagospodarowane. Niezależnie, czy rzadko wykonujesz pracę zdalną czy home office to dla Ciebie standard, warto pomyśleć o zaaranżowaniu gabinetu czy kącika do pracy, który zapewni efektywność, nie będzie rozpraszać, sprzyjając koncentracji i kreatywności, i produktywności, którą prezentujemy w formalnym miejscu pracy. O czym jednak pamiętać, urządzając biuro w domu, jakie są zasady biurowej ergonomii, jak zaplanować optymalne oświetlenie?

Zobacz, co radzi podsufitem i zainspiruj się - znajdź swoje rozwiązanie.
 

Biuro w domu - jak zadbać o jego ergonomię?


Jeśli dysponujesz sporą powierzchnią i możesz oddać osobne pomieszczenie na gabinet czy biuro w domu, zaplanuj przestrzeń, która będzie wspierać produktywność. Jeśli biuro w domu, to wydzielony fragment salonu czy sypialni, należy zorganizować kącik do pracy w sposób ergonomiczny. Wspólny mianownik stanowią tutaj meble, które pozwolą pracować kreatywnie i bezpiecznie, zapewniając odpowiednie podparcie dla rąk i kręgosłupa. Dlatego jeśli praca przy komputerze pochłania wiele godzin, warto wyposażyć się w krzesła pozwalające na regulację oparcia. Dostosowują się one do ciała, dając możliwość regulacji ich pozycji względem właściwie każdej części ciała. Pozwala to znaleźć optymalną i indywidualną dla każdego człowieka, pozycję do pracy. Funkcjonalne i praktyczne krzesło do pracy wymaga uzupełnienia w postaci biurka, które zapewni możliwość, aby postawić tam komputer czy organizery. Usystematyzuje to biurową przestrzeń. Zasady biurowej ergonomii podnoszą też postulat, aby miejsce wyposażyć w rośliny, które sprzyjają koncentracji i skupieniu uwagi.

Do domowego biura polecane są paprocie, które ujemnie jonizują powietrze, co w konsekwencji dobrze wpływa na atmosferę do działania. Planując przestrzeń pod domowe biuro, pamiętaj też o swoich indywidualnych potrzebach - jeśli skupiasz się, gdy jest sterylnie, nie otaczaj się sporą ilością przedmiotów. Jeśli chaos pobudza wyobraźnię, zainwestuj w kreatywne grafiki, dzięki którym zrelaksujesz wzrok i odpoczniesz. Warto też zwrócić uwagę na kolor ścian, który powinien likwidować powstałe wskutek długiej pracy, napięcia, uspokajać oczy i pozwolić na swobodny przepływ myśli. Dlatego swój gabinet w domu pomaluj na szaro albo na zielono, biel też będzie idealna. Całość uzupełni dobrze zaplanowane oświetlenie. 
Oświetlenie w domowym biurze - jak je zaplanować?


Oświetlenie w domowym biurze powinno zostać starannie zaprojektowane, nie może więc męczyć wzroku ani powodować senności, należy odejść od jaskrawych kolorów, nie decydować się też na przytłumione. Idealnie jest, gdy projekt zakłada ogólne źródła światła w postaci lamp sufitowych, które równomiernie oświetlą konkretną przestrzeń. Lampa wisząca led Aplle 10, dzięki kilku źródłom przejrzystego światła, stworzy komfortowe warunki do zawodowych aktywności. Równie dobrym wyborem dla centralnego oświetlenia będzie plafon Nomi 8023, który doświetli całą przestrzeń, będąc centralnym punktem na suficie. Jeśli biuro jest duże, można zastosować kilka punktów świetlnych, które stworzą warunki do szkicowania czy wypełniania dokumentów. Możliwość wyboru koloru oprawy - białej, czarnej czy szarej - pozwoli dostosować model także do stylistyki wnętrza od nowoczesnej, przez skandynawską, po industrialną. Warto podkreślić, że plafony, takie jak plafon Zama 133, dając uniwersalne światło, sprawdzają się w warunkach domowego biura i pozwalają na wykonanie precyzyjnych zadań. Podsufitem podpowiada, że oświetlenie centralne, powinno mieć ciepłą barwę i dobrze oświetlać biuro.

Optymalnie jest, gdy można sterować poziomem natężenia, np. w zależności od pory dnia. Idealnie tu się sprawdzą oprawy przysufitowe Geo 3 Chrom, które pozwalają na regulację kąta padania światła, dzięki czemu w zależności od potrzeby, można zdecydować się na intensywne doświetlenie. Istotne dla komfortu i ergonomii pracy w domowym biurze jest też miejscowe oświetlenie, które skupia się na konkretnym obszarze. Najczęściej ma zapewnić właściwe światło dla naszego biurka. Odpowiadają za to lampki biurkowe, lampy stojące czy kinkiety. Jeśli naszym wyborem będzie lampa biurkowa, to jej zadaniem jest oświetlenie przedmiotów, z których korzystasz najczęściej i na nie pada wzrok - myszki, akcesoriów do pracy, szkiców. Ergonomiczne jest, gdy lampka nie razi, a barwa światła, którą emituje nie może być jaśniejsza od tej, którą wysyła monitor. W tym celu świetnie się nada lampa biurkowa Daisen 4481 - kolor biały. Przestrzeń do pracy można też doświetlić, wykorzystując lampę podłogową Odine czarna, która - obok praktycznej funkcji - będzie też wpisywać się w rozmaite aranżacje, np. w te minimalistyczne, nowoczesne czy loftowe. Docenisz na pewno funkcjonalność jej klosza, który równomiernie rozprowadza światło i regulowane ramię, które pozwoli sterować światłem, kierunkując je w zależności od potrzeb, co umożliwi dopasować kąt świecenia.


 
Niezależnie od tego czy domowe biuro stanowi osobne pomieszczenie, czy sekretarzyk w sypialni, przy którym szkicujesz, miejsce dla zawodowych aktywności powinno posiadać optymalne oświetlenie sztuczne, także tworzące odpowiednie warunki dla zadań wzrokowych oraz bezpieczne dla użytkowników. Projektując oświetlenie do domowego biura, warto też zwrócić też uwagę na naturalne źródła światła. Najlepiej, gdy przestrzeń do pracy znajduje się od strony północnej lub wschodniej. Pamiętajmy bowiem, że domowe biuro, spełniając swoją produktywną rolę, powinno być spójne ze stylistyką mieszkania i naszym gustem, aby praca w nim przebiegała efektywnie.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixelpixelpixelpixel