Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kinkiety w mieszkaniu, czyli 3 inspirujące pomysły, gdzie je umieścić

2018-08-14
Kinkiety w mieszkaniu, czyli 3 inspirujące pomysły, gdzie je umieścić
Kinkiety, współcześnie niebanalne lampy dekoracyjne, pojawiły się w XVIII w. Wykorzystywano je wówczas w teatrach czy kawiarniach. Dawały rozproszone światło, co wpływało na miejscowy, dekadencki klimat. Jednakże taka ich forma stanowiła wersję stojącą, olejową. Udoskonalenie konstrukcji pozwoliło wieszać je na ścianie, gdzie dodawały blasku ornamentom wielkich pałacowych wnętrz, czy oświetlały poddasza albo pomieszczenia o nisko usytuowanym stropie.

Można jednak rzec, że najbardziej pierwotne modele znane były już w Starożytności, gdzie w Grecji czy Rzymie ich gliniany zbiornik z knotem tworzył kaganek. Współcześnie tego rodzaju lampy dekoracyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia, będąc pragmatyczną i stylową jego składową. Gdzie zatem w mieszkaniu umieścić kinkiety? Nasi eksperci przedstawiają 3 inspirujące pomysły, jak usytuować lampy. Design, styl, funkcjonalność - czy według takich wytycznych planować rozmieszczenie oświetlenia?

Pragmatyzm w skandynawskim stylu, czyli kinkiety do czytania

Esencją stylu skandynawskiego są prostota i wykorzystywanie naturalnych materiałów. Projekty mają spełniać potrzeby użytkowników. Mają być też funkcjonalne. Kinkiety znajdą się w tej konwencji idealnie. Wieszane zazwyczaj na wysokości 1,5 m od ziemi, będą stanowiły dodatkowe, boczne źródło światła. Jako lampy dekoracyjne, jak np. model w miedzianym kolorze, są też bardzo praktyczne. Regulowana długość ramienia pozwala bowiem, aby zaplanować je w kąciku do czytania. Duży klosz idealnie doświetli przestrzeń, stwarzając optymalne miejsce do kontemplacji chwil z książką. Dlatego przy ulokowaniu tego rodzaju lampy, design i ich praktyczna funkcja zostaną połączone.

Kinkiety będą więc idealne, usytuowane w przestrzeni fotela lub sofy, na której oddajemy się najczęściej lekturze ukochanego dzieła. Wersja z dwiema żarówkami zapewnia dyskretne światło, które nie męczy oczu. Dowolne, bo pochodzące z dwóch źródeł, neutralne i chłodne. Mol książkowy i nocny marek docenią taką użyteczność lampy, design wykonania - stonowany kolor, który odnajdzie się w skandynawskiej prostocie innych dodatków. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, warto pamiętać, aby kinkiety przeznaczone do czytania, miały przydatny wyłącznik, wówczas w chwili znużenia, światło można szybko wyłączyć. Jeśli jest się leworęcznym, lampa powinna znajdować się z prawej strony, a jeśli praworęcznym - z lewej. To pozwala uniknąć tworzenia się cieni na książce czy magazynie, który przeglądamy.

 

Loftowy klimat w sypialni, czyli jak zaaranżować kinkiety?

Wybór odpowiedniego oświetlenia, to obok jego praktycznej funkcji, znalezienie spójnych z estetyką mieszkania lamp. Design kinkietów w sypialni, hołdującej loftowemu klimatowi, dobitnie może to umiłowanie wyrazić. Industrialny klimat podkreślą lampy dekoracyjne z metalową oprawą i widoczną żarówką, niczym z magazynów albo garaży. Taki model, zawieszony na haczyku przy sypialnianym łóżku, dopełni aranżację. Przy czym oświetlenie w sypialni powinno działać odstresowująco, relaksująco. Oświetlenie kierunkowe, zamontowane na ścianie za łożem, posłuży, by zbudować nastrój. Jakkolwiek, jeśli źródło światła, znajdzie się na wysokości ok. 75 cm od górnej krawędzi materaca, idealnie doświetli też powierzchnię monitora laptopa, gdy, np. przyjdzie nadrobić zaległości w pracy. Świetnym rozwiązaniem są kinkiety ze ściemniaczem, które fantastycznie odnajdą się w sypialni. Gdy przyjdzie potrzeba, aby przytłumić światło, sprzyjające długim rozmowom, docenisz i tę funkcjonalność. Miedziany kolor zewnętrznej oprawy z akrylu będzie idealnie korespondować z betonem na ścianie i metalową ramą łóżka w industrialnej przestrzeni.


 

W blasku glamour, czyli jak zaaranżować kinkiety w łazience?

Łazienka, która staje się buduarem albo stylowym pokojem kąpielowym? Marzenie, które da się ziścić nawet w niewielkiej przestrzeni. Wymaga jednak sprytnych rozwiązań, projektując więc ustawienie umywalki i wanny, weźmy też pod uwagę design lampy, który stworzy estetykę glamour. Ten porządek charakteryzują połysk, blichtr i biżuteryjne dodatki. Urządzając w nim łazienkę i stosując kinkiety, można podkreślić zamiłowanie do konwencji. Idealnie odnajdzie się w niej model w pałacowej stylistyce. Czarny kolor i lustrzane koraliki zbudują klimatyczną aurę. Lampy dekoracyjne umieszczone w jednej linii, np. za wanną wolnostojącą, stworzą atmosferę jak w domowym SPA. Powiew luksusu i estetyki - to znamiona aranżacji glamour. Intrygujący efekt daje też zaaranżowanie chromowanych kinkietów z dwóch stron dużego lustra. Pozwoli to na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, przy dostatecznym oświetleniu twarzy. Da symetrycznie padające światło. Tutaj warto pamiętać o oświetleniu centralnym, które powinno stanowić główne źródło optymalnego światła. Należy też wziąć pod uwagę, aby lampy dekoracyjne były modelami, chronionymi przed wilgocią i zachlapaniem. Posłużą wówczas przez długi czas, ciesząc oczy wyrafinowaną formą i wysoką jakością wykonania.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel