Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką funkcję pełni przedpokój w domu?

2019-03-29
Jaką funkcję pełni przedpokój w domu?
Przedpokój stanowi wizytówkę naszego domu. Jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą nasi goście, zatem powinien robić dobre wrażenie. Dobór odpowiedniego oświetlenia jest tu kluczowy. Przy pomocy lampy sufitowej czy kinkietów, możemy odmienić każde pomieszczenie naszego domu, w tym także przedpokoju.  

Światło w przedpokoju – ogólne wskazówki

Na początek warto zastanowić się nad głównym źródłem światła. To powinno być zamontowane na suficie bądź wbudowane w sufit podwieszany. Wybierając płaskie lampy sufitowe, powiększymy optycznie nasz przedpokój. Zrezygnujmy z nisko wiszących modeli – nie tylko pomniejszą pomieszczenie, ale dodatkowo mogą sprawiać kłopoty przy ubieraniu okryć wierzchnich. Świetnym rozwiązaniem na uzyskanie dodatkowo rozproszonego światła, jest zamontowanie listwy oświetleniowej na całej długości naszego holu. Dodatkowe wykorzystanie halogenów lub LED-ów uatrakcyjni nasz hol. W dużych wnętrzach możemy pozwolić sobie nawet na ciekawe lampy podłogowe.
 

Popularne triki oświetleniowe

Do dyspozycji mamy wiele sztuczek oświetleniowych, które pozwolą nam na praktycznie dowolną aranżację przedpokoju. Kierując strumień światła ku dołowi pomieszczenia, wizualnie powiększymy wnętrze. Kiedy jednak chcemy je poszerzyć, warto skierować światło z pewnej odległości na ścianę. Ważną kwestią jest również dobór temperatury oświetlenia. Możemy wybierać pomiędzy strumieniem światła o barwie ciepłej lub zimnej. Ciepła sprawi, że przedpokój wyda się bardziej przytulny, ale również mniejszy. Zimna temperatura światła z kolei powiększy go optycznie, ale pomieszczenie może wydać się nieprzyjemne. Dobrym pomysłem może być zastosowanie lamp o różnej barwie. Przy przyjmowaniu gości włączymy lampę wiszącą o delikatnym natężeniu, ale do sprzątania lepsze okażą się zimne kinkiety.
 
 

Jak dobrać lampę do korytarza?

Kwestia doboru odpowiedniego oświetlenia zależy w dużej mierze od kształtu przedpokoju oraz jego wielkości. Do wyboru mamy lampy:

    • sufitowe,
    • stojące,
    • kinkiety,
    • listwy.
    • dekoracyjne.

Lampy wiszące to zazwyczaj główne źródło światła w holu. Jeśli jest on mały i kwadratowy dobrze będzie wyglądać pojedynczy plafon w okrągłym kształcie. Przy niewielkich wnętrzach wybierajmy aranżację nowoczesną, a tym samym lampy nowoczesne, które dodadzą optycznej przestrzeni. W długim pomieszczeniu możemy pozwolić sobie nawet na kilka takich samych modeli, wieszanych w pewnych odstępach od siebie. Ciekawą metodą doświetlenia jest zamontowanie listwy z kilkoma żarówkami. Pamiętajmy, by stosować zawsze kilka różnych źródeł światła. Zróżnicujmy je pod względem estetyki. Przy dyskretnym plafonie sprawdzą się ozdobne i eleganckie kinkiety. Jeśli na suficie znajdzie się wielki i designerski klosz, przy lustrze wystarczy umieścić prostą lampę stołową. Jeśli jednym ze źródeł światła ma być lampka stojąca na podłodze, należy zwrócić uwagę, by jej usytuowanie było bezpieczne dla domowników. Nietrudno o jej potrącenie, szczególnie że w holu przecinają się praktycznie wszystkie ścieżki komunikacyjne.

Alternatywne źródła światła, czyli jak uatrakcyjnić przedpokój?

Im więcej różnych źródeł światła, tym lepiej prezentuje się nasz przedpokój. Poza głównym oświetleniem, o którym mówiliśmy powyżej, warto przemyśleć montaż lamp dekoracyjnych. Efektownym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich bezpośrednio na tle lustra lub po jego bokach. Dodatkowym źródłem światła będzie oświetlenie schodów lub szafy. Świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju niewielkie punkty świetlne lub taśmy ledowe.
 
Przedpokój jest często niedoceniany przez mieszkańców, a szkoda. Jest pierwszym i ostatnim pomieszczeniem, które widzimy przy wchodzeniu lub wychodzeniu z domu. Warto, by stanowił zapowiedź niebanalnego stylu, designerskich pomysłów i czekającego na nas relaksu w domowym zaciszu.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixelpixelpixelpixel