Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zaplanować oświetlenie w stylu nowojorskim?

2018-08-14
Jak zaplanować oświetlenie w stylu nowojorskim?
Styl nowojorski to eklektyczne i szlachetne połączenie klasycznych faktur, materiałów i detali z nowoczesnym designem, zacnymi formami i wzornictwem. Świetliste i eleganckie aranżacje apartamentów z Manhattanu, nawet te z filmów sprzed 15 lat, wciąż z chęcią są przenoszone do polskich mieszkań.

Inspiracje zza oceanu przywodzą za sobą doskonałą jakość materiałów, takich jak nikiel albo niklowany metal, czy drewno. We wnętrzach w konwencji New York pojawiają się też elementy inkrustowane. Obecne są skóra, szkło i dyskretne dekoracje. Wykorzystanie szerokiego wachlarza tkanin i faktur pozwala stworzyć sporą ilość interpretacji tego stylu. Ten zrodził się z wpływów wielu egzotycznych kultur, niegdyś przybyłych do Ameryki. Dla stylistyki nowojorskiej właściwe jest także gustowne oświetlenie. Odgrywa ono znaczącą rolę, wprowadzając do mieszkań klasyczne formy, wcale nie bardzo ozdobne, delikatne, choć skupiające wzrok. Kinkietylampy stołowe  i lampy sufitowe  tworzą unikalny design. A jak wobec tego zaplanować oświetlenie w stylu nowojorskim?

Jak wybrać oświetlenie w stylu nowojorskim?

Mieszkanie w stylu nowojorskim charakteryzuje zamiłowanie do symetrii i aranżacja, która skupia się na tzw. focal point - punkcie centralnym. W tej konwencji przemawia harmonia - zacne i klasyczne, mięsiste pikowania sof i foteli idą w parze z minimalistycznym designem i uwielbieniem dla luksusowych materiałów. Oświetlenie w mieszkaniach, dla których właściwe są biel, beż, szarość, czerń bądź taupe - beżowo - brązowy, to mocno klasyczne lampy sufitowe, lampy stołowe i kinkiety. Klasyka oznacza tutaj upodobanie dla dekoracji, które nie są przesadzone. Pozbawione właśnie zbyt wielu ozdobników, będą zwracać uwagę jakością. Polerowany nikiel to materiał, w którym w stylu New York, wykonuje się lampy. Design wspiera też kontrasty, które są właściwe dla tego porządku. Jeśli “focal point” stanowią konsolka z lustrem, to odbijają się one na tle ściany w szlachetnym bordo, nasyconym granacie czy sugestywnej butelkowej zieleni. Kinkiety chromowane, umieszczone nad punktem centralnym z dwóch jego stron, to kwintesencja stylu nowojorskiego. Idealne będą modele metalizowane, niklowane. Pozostają synonimem luksusu i elegancji, którą estetyka zza oceanu się rządzi. Podkreślą one także wysublimowany smak mieszkań. Prosty abażur, np. szklany, może uzupełniać odmienna lamówka. Z kolei, jeśli punktem centralnym jest umieszczona naprzeciw drzwi, sofa, to aranżacja tej części przestrzeni będzie dopieszczona w każdym calu. Wysmakowany stolik kawowy i wisząca lampa  o nietuzinkowej formie stworzą tutaj wyrafinowany projekt.Oświetlenie a styl nowojorski

Styl nowojorski, który stawia na nikiel, drewniane drzwi i podłogi, długie zasłony rządzi się też wysmakowaną harmonią. Ład drewnianych, inkrustowanych mebli z błyszczącymi gałkami w pokoju z wysokimi listwami przypodłogowymi tworzy spójną, spokojną i elegancką całość z oświetleniem. Konwencja New York stawia na błysk, zatem w takim apartamencie występuje wiele różnych punktów światła. Urządzając przestrzeń, należy postawić na lampy sufitowe zawieszone parami, np. nad stołem w jadalni. Nowoczesna i klasyczna zarazem, lampa wisząca to cecha charakterystyczna dla tej stylistyki. Może być to model podwieszany, np. lampa Calotta  srebrna lub czarna da wrażenie elegancji. Istotne, by lampa wisząca była na planie koła lub kwadratu. Świetliste kolory dodają przytulności i elegancji wnętrzu. W półmroku idealnie odbijają światła niklowanych klamek od drzwi.
Dla stylu nowojorskiego charakterystyczne jest też oświetlenie stojące - lampy stołowe pojawiają się na blatach, lampy podłogowe  będą umiejscowione, np. z dwóch stron sofy. Oddzielając tym samym strefy w pomieszczeniu, które “lubi” być jedną całością. Często jest to aneks, łączący się z salonem. Punkty świetlne kreują tutaj atmosferę, np. dla focal point w postaci sofy zbudują aurę wypoczynku. Lampy stojące muszą odznaczać się idealnym wykonaniem, dbałością o najmniejszy element. W stylu New York są to modele w bieli, chromie, złocie, z czarnymi detalami, czy biżuteryjną aplikacją. Obowiązkowe są też kinkiety, które mogą mieć nietuzinkowe ramiona.  Wespół z czarnym czy złotym, albo srebrnym kloszem, tworzą zdecydowaną całość. Rozpraszają światło i są właściwe dla tej estetyki. W mieszkaniach w stylistyce nowojorskiej oświetlenie tworzą też lampy boczne, które ustawiono w gabinetach, na konsolach z kwiatami, stołach w salonie, czy kawowych stolikach, otoczonych mięsistymi fotelami.


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixelpixelpixelpixel