Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia?
2019-03-29
Prawidłowe oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem aranżacji każdego wnętrza. Natężenie, barwa światła czy liczba punktów świetlnych potrafią zmienić charakter pomieszczenia – sprawić, że będzie bardziej przytulne lub chłodne, klasyczne lub nowoczesne, relaksujące lub pobudzające do działania. Podpowiadamy, jak prawidłowo oświetlić każde pomieszczenie w domu.
Podstawowe zasady aranżacji przy pomocy oświetlenia
Poszczególne pomieszczenia powinny być oświetlone inaczej, za pomocą innych lamp i innych żarówek. Każde wnętrze ma dla nas inną funkcjonalność, która powinna być eksponowana właśnie poprzez światło. Nie bez znaczenia jest jego temperatura barwowa. Oznaczana w stopniach Kelwina, jest miarą odnoszonego przez nas wrażenia barwy oświetlenia. Im jest ona wyższa – tym światło wydaje się zimniejsze i jaśniejsze. Aranżując wnętrze, musimy zastanowić się, czy ma ono na nas działać relaksacyjnie, czy bardziej pobudzająco. W sypialni o wiele lepiej będzie pasować nie tylko ciepłe oświetlenie, ale również bardziej rozproszone. Będziemy bardziej wyciszeni i zrelaksowani. W kuchni natomiast możemy pozwolić sobie na jasne i wyraziste światło.
Wiele punktów świetlnych
Kolejną, podstawową zasadą jest, by każde pomieszczenie było oświetlane za pomocą wielu różnych punktów świetlnych. We wnętrzu powinny się więc znaleźć lampy:
• wiszące,
• stojące,
• kinkiety,
• stołowe.
Pamiętajmy, że jeden wiszący żyrandol nie oświetli wnętrza prawidłowo. Choć w domach nie mają zastosowania przepisy, które mówią o minimalnym natężeniu światła przy wykonywaniu danych czynności, to warto jednak mieć je na uwadze. Są one dobrane tak, by chronić nasz wzrok. Przy pisaniu, czytaniu czy pracy przy komputerze powinno to być minimum 500 luksów.
Jak prawidłowo aranżować oświetlenie w pomieszczeniach?
Jak zostało powiedziane na początku, oświetlenie musi być aranżowane indywidualnie do każdego pomieszczenia. Oto nasze wskazówki dotyczące doboru lamp i ich rozmieszczenia.
Lampy w sypialni
W tym pomieszczeniu powinniśmy postawić na ciepłą barwę światła. Buduje atmosferę i pozwala się zrelaksować, a także zapaść w spokojny sen. Zimna barwa uniemożliwi nam zaśnięcie. Królować powinna lampa wisząca. Doskonale sprawdzi się lekki abażur, który delikatnie rozprasza światło. Niezbędne są również lampki nocne lub bardziej popularne ostatnio – kinkiety umiejscowione nad łóżkiem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również lampy podłogowe, które w nocy będą wskazywać nam drogę, a nie wybudzą całkowicie ze snu.
HK Living :: Lampa wisząca TERRA tradycyjna beżowa
Lampy w salonie
Salon jest wnętrzem, które wymaga zastosowania bardzo wielu punktów świetlnych. Powinniśmy mieć możliwość włączenia zarówno delikatnego, ciepłego i rozproszonego światła, jak i bardzo silnego. Warto zamontować kilka lamp sufitowych – szczególnie przy salonie o sporej powierzchni. Powinny się znajdować nad punktami o specjalnym przeznaczeniu:
• stołem jadalnym,
• zestawem mebli wypoczynkowych,
• centrum pomieszczenia.
Warto także umieścić lampy dekoracyjne w pobliżu sofy, które będą pozytywnie wpływać na nastrój w salonie – tu wybierzmy modele rozpraszające promienie. Na ścianach zamontujmy kinkiety dające nieco silniejsze światło. Jeśli mimo wszystko pewien obszar pomieszczenia nie został wystarczająco doświetlony, możemy wesprzeć się lampami stojącymi.
Lampy w kuchni
W kuchni najlepiej sprawdzi się wyraziste i jasne światło, które umożliwi swobodną pracę. Poza lampami wiszącymi powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie blatów kuchennych – na przykład za pomocą kinkietów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wydzielona przestrzeń na jadalnię, musimy pamiętać o lampie sufitowej nad stołem.
Lampy w łazience
W łazienkach mamy podobne zasady dotyczące oświetlenia co w kuchniach. Poza tym jednak powinniśmy mieć możliwość przyciemnienia świateł, by móc zażyć relaksującej kąpieli. Nie możemy zapominać o szafkach łazienkowych z lustrami. Poza wbudowanymi w mebel żarówkami, warto dodać dodatkowe lampy, które dobrze oświetlą twarz podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Lampy w pokoju dziecięcym
Tutaj wiele zależy od wieku dziecka. W pokoju niemowlęcym lepiej sprawdzą się delikatne i rozproszone źródła światła w postaci lamp stojących czy kinkietów. Lampy sufitowe powinny być jedynie niezbędnym dodatkiem, który ułatwi nam sprzątanie czy czynności pielęgnacyjne malucha. W pokoju starszych dzieci obowiązkowo muszą znaleźć się lampy stołowe – na biurko i lampka nocna przy łóżku.
Dobranie prawidłowego oświetlenia jest niesamowicie ważne przy aranżacji każdego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy wybierzemy do naszych wnętrz lampy nowoczesne, czy bardziej klasyczne – zadbajmy o prawidłowe natężenie i doświetlenie każdego miejsca naszej pracy czy relaksu.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2019