Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak połączyć stare z nowym, czyli styl transitional we wnętrzach

2018-10-11
Jak połączyć stare z nowym, czyli styl transitional we wnętrzach
Konwencja, którą środowisko architektów i znawców aranżacji wnętrz nazywają „unowocześnioną klasyką”, imponuje wykorzystaniem nowoczesności i klasycznych rozwiązań.

Styl transitional można określić jako ujęcie nowoczesnego wzornictwa w zestawieniu z eleganckim, subtelnym wykończeniem mebli, lamp i detali architektonicznych, typowych dla tradycyjnego designu. Funkcjonalność i kwestie estetyczne we wnętrzach tego typu ujmują uzyskaniem optymalnego balansu i harmonii– cennych właściwości, które cechują tego typu aranżacje. Piękne, dystyngowane, łączące chłód minimalizmu z ciepłem konwencjonalnych wnętrz, salony, pokoje i łazienki w tym stylu, stają się coraz bardziej popularne w polskich mieszkaniach. Stylistyka transitional we wnętrzach zyskuje więc swoich entuzjastów, a jak ją osiągnąć? Jak umiejętnie i sprytnie połączyć stare z nowym?

Inspirująca przeszłość vs intrygująca przyszłość, czyli styl przejściowy

Tradycja, jako inspiracja dla powstania wnętrz, które łączą klasyczne rozwiązania i nowoczesny sznyt, objawia się w umiłowaniu form, docenieniu konstrukcji sprzed lat czy lubowaniu się w dębowych meblach z duszą, które kryją wspomnienia. Przedwojenne komody, sekretarzyki z kluczykiem, gdzie tajemnice są wreszcie bezpiecznie, czy taborety jak z PRL-owskich kuchni, można śmiało zestawiać z białą cegłą na ścianie czy lampami technicznymi w magazynowym stylu. Dystyngowane, białe meble o gładkiej tafli w stylu transitional asystują klasycznym kredensom z kryształowymi szybami, a całość wybrzmiewa we wnętrzu spójnym charakterem. Ten niecodzienny widok, który na pozór cechują kontrasty, podkreślają w stylu przejściowym, dodatki. Ich rola to spięcie klamrą kompozycyjną opozycyjnych stylów, by finalnie powstała harmonijna całość. Aksamitne zasłony na wzór teatralnej kurtyny, uzupełnią wnętrze, gdzie łączą się miękkie linie starych mebli z minimalistycznych designem sofy. Lampa stojąca Malmo w fabrycznym stylu tworzy spójny efekt z meblami w stylu vintage i białą, chłodną, lśniącą taflą podłogi.


 

Styl przejściowy – gdzie go wykorzystać?

Aranżacje w stylu przejściowym, choć dla wielu trudne jeszcze do jednoznacznego zdefiniowania, pojawiają się często, np. w łazienkach. Przestrzenie pokojów kąpielowych mogą z powodzeniem odzwierciedlać wpływy stylu transitional. Uwidacznia się on wówczas w blendzie zastosowanych materiałów, konceptów i form. I tak – wielkie, dystyngowane wanny na giętych nogach, jak przeniesione z filmów z lat 50., korespondują idealnie z oświetleniem w stylu glamour. Kinkiety, np. model Dubblo w patynowym wykończeniu, wnoszą do aranżacji szlachetny styl, a nowoczesna glazura w czarno-biały wzór i jej lśniące wykończenie, ofiarowują z kolei wyrazistość i mocny efekt. Łazienka nie jest ani przerysowana, ani zbyt tradycyjna, czy za bardzo otwarta na nowoczesność – chromowane elementy i szkło zgaszone satynowym wykończeniem armatury, zyskują w wyrazie. Takie aranżacje imponują niepowtarzalnym charakterem, indywidualnym stylem. A ich funkcjonalność doceni każdy, kto „perełkom” z babcinego strychu chce dać drugie życie. Stare lustro w odnowionej ramie podkreśli urok miejsca. Iluminacja świetlna w postaci girlandy żarówek LED, np. marki Interior, odnajdzie się tu cudownie, tworząc cudowny nastrój. W takim pokoju kąpielowym słowo: „relaks” nabiera nowego wymiaru.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixelpixelpixelpixel