Jak oświetlić mały salon?
2018-06-04
Salon to bez wątpienia ten rodzaj pomieszczenia, który dla montażu opraw świetlnych, daje nam najszersze pole do popisu. Problemem dla niektórych może być zbyt mały metraż pokoju, eliminujący możliwość zastosowania tych lamp, które najbliższe są osobistym oczekiwaniom. Jak się jednak okazuje, mały salon nie musi być przeszkodą. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia może nie tylko rozjaśnić przestrzeń, ale również sprawić, że optycznie będzie wyglądać na dużo większą.
Kontury powierzchni
Aby za pomocą oświetlenia wydobyć atuty pomieszczenia, pierwszym krokiem jest zastosowanie optymalnego źródła światła, które wymodeluje jego kształt. Do wysokich wnętrz idealnym rozwiązaniem jest żyrandol na długim kablu, emitujący rozproszone światło. Nie sprawdzi się jednak w niskim salonie, dając wrażenie przytłoczenia.
Kolejnym aspektem jest rodzaj. Choć wielu z nas nadal ma sentyment do żarówek wolframowych, oświetlenie LED-owe skupia coraz szersze grono klienteli. I nie ma w tym nic dziwnego. Tego typu oświetlenie jest nie tylko oszczędniejsze i bardziej wytrzymałe, ale również pozwalające uzyskać różne odcienie światła – od białego, utrzymanego w różnorodnych tonacjach, po żółte czy zbliżone do tego, jakie emituje poczciwa żarówka wolframowa. W kręgu atutów trzeba wymienić także możliwość zastosowania w różnorodnych wariantach, np. lampy punktowe. Wtenczas, zabawa światłem przybiera całkiem inną postać i pozwala oddalać optycznie ściany salonu lub eksponować jej wnęki, dając przy tym efekty konturowania i modelowania.
Równie ciekawym rozwiązaniem są oprawy halogenowe, które można wmurować w sufit lub ścianę. Z racji zastosowanych ruchomych głowic, można skierować ich światło w dowolny punkt.
Oryginalne światło podłogowe
Alternatywą dla opraw umiejscawianych w ścianach są lampy podłogowe, jak na przykład lampa podłogowa Fuji lub lampa podłogowa Avenue Creame, które z racji szerokiego spektrum zastosowań, zjednują coraz szersze grono osób borykających się z małym salonem. Tego typu rozwiązanie pozwala na wykreowanie imponujących efektów świetlnych przy jednoczesnym zachowaniu spektakularnych aranżacji, odciągających uwagę od niewielkiego metrażu.
Oświetleniowe czary-mary
Dzięki bogatej plejadzie dostępnych trików, za pomocą oświetlenia można skutecznie oświetlić mały salon. Zasada jest prosta – jasne, znaczy większe. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w chłodne światło, końcowy efekt będzie jeszcze lepszy. A zatem, optyczne wrażenie przestronności uzyskamy montując kilka źródeł światła, o stosunkowo równomiernym rozkładzie. Zamiast jednej, centralnie powieszonej lampy, warto skorzystać z kilku opraw, kierując wiązki światła na ściany, dając tym samym wrażenie powiększenia. Z kolei światło skierowane na sufit, wprowadzi aurę oddalającą od podłogi, co również nie pozostanie obojętne dla budowania przestronności pomieszczenia.
Siła kinkietów
Aby zwiększyć optycznie wysokość stropu, warto zastosować kinkiety, takie jak Kinkiet Kitami czy Shilo: Kinkiet Kakuda w górnej części ściany, a nie na wysokości wzroku. Zastosowanie oświetlenia liniowego, równoległego do podłogi, uwypukli wielkość pomieszczenia, zacierając granice i odwracając uwagę od stosunkowo niewielkiego metrażu. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia w dolnej części mebli. Wyobraźmy sobie sytuację, w której doświetlona od spodu komoda, będzie budować wrażenie lewitowania nad powierzchnią, wprowadzając tym samym poczucie lekkości i przestronności.
Marzeniem jest szerszy salon? Nic trudnego! Świetnie w tym zakresie sprawdzą się kinkiety świecące w górę i dół, a także modele z wiązkami pochodzącymi od reflektorków sufitowych umiejscowionych wzdłuż ścian. Kolejnym rozwiązaniem jest zamocowanie LED-ów we wnękach. Taki zabieg wprowadzi wrażenie głębi, co jest niezwykle pożądane w małych metrażowo pomieszczeniach.
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2018