5 wskazówek jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecięcym?

2018-06-18
 5 wskazówek jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecięcym?
Odpowiedni dobór oświetlenia w pokoju dziecięcym jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, planując aranżację przestrzeni dla naszej pociechy. Światło powinno sprzyjać nauce i koncentracji, nie męczyć oczu podczas czytania, a przy tym mieć ciekawą, inspirującą formę, wpisującą się w wystrój pokoju dziecka. Nie jesteś pewny, na jaki rodzaj źródła światła postawić w tak wymagającej przestrzeni? Poznaj 5 wskazówek naszych ekspertów.

1. Przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo

Pierwszą, najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować podczas aranżacji oświetlenia w pokoju dziecka, szczególnie małego, jest bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych i podłączonych przewodów zasilających. Oprócz tego należy upewnić się, czy z lampek nocnych łatwo jest wyjąć baterie. Źródła światła powinny być wykonane z materiałów, które się nie przegrzewają i chronią przed oparzeniem.

2. Dobierz moc i kolor żarówki

Istotnym aspektem przy doborze odpowiedniego oświetlenia, jest kolor i moc żarówek. Noworodki lepiej czują się w półmroku, dzieciom starszym do zabawy należy zapewnić źródło światła jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego: rozproszone i jasne. Przy okazji warto pamiętać, że kremowe czy białe ściany skutecznie odbijają światło (jak fotograficzna blenda). Ciemne odcienie natomiast, zielenie, tonacje niebieskie je pochłaniają, w związku z czym wymagają większej mocy żarówek.

3. Rozplanuj źródła światła

Aranżując oświetlenie w pokoju dziecięcym, pod uwagę weźmy różne rodzaje źródeł światła, pełniące odmienne funkcje. Najważniejsze jest oświetlenie górne, podsufitowe. W tej roli sprawdzi się na przykład biała lampa wisząca Liang LaFormaróżowa lampa wisząca Zanee LaForma (idealna do pokoju dziewczynki) czy też designerska lampa wisząca Leonard Menu z kilkoma żarówkami. Dopełnieniem powinno być światło boczne w postaci lamp typu spotlight, które można dowolnie ustawiać lub światło, pochodzące z praktycznych kinkietów. Hitem do pokoju dziecięcego są kinkiety ozdobione uroczymi motywami misia, kwiatka czy samochodu, jak kinkiety Kakuda Shilo. Istotne jest też światło doświetlające przestrzeń roboczą biurka, najlepiej na regulowanym ramieniu, jak lampa biurkowa Denver It's About Romi.






4. Wybierz oświetlenie dekoracyjne

Oprócz praktycznych lamp, będących koniecznym źródłem światła w pokoju dziecka, warto też pamiętać o dyskretnym, dekoracyjnym oświetleniu nad łóżkiem. Przyda się na przykład wtedy, gdy dziecko nie przepada za zasypianiem w mroku. W takiej roli znakomicie sprawdzą się girlandy świetlne czy lampa sufitowa Edge 21 Artemide, której wyjątkowa, geometryczna forma wniesie do pokoju dziecięcego powiew nowoczesności. Dzieciom, szczególnie tym starszym, znajdującym się na etapie poszukiwania swojego stylu, na pewno spodobają się też designerskie lampy w modnych kształtach. Neon Flamingo Kare Design pasuje do pokoju nastolatki, lampa ścienna Lightning Kare Design w kształcie błyskawicy – do przestrzeni zajmowanej przez chłopaka.



5. Zaufaj lampom z funkcją ściemniania

Rozwiązaniem, które docenią szczególnie rodzice małych dzieci, są lampy z funkcją ściemniania. Lampa Nanuk MrMaria czy lampa Smile MrMaria ze światłem LED, którego jasność można regulować będzie towarzyszyć przy czytaniu bajek i zasypianiu. Lampki stworzą delikatną, miłą atmosferę w pokoju malucha, pięknie podkreślając przytulny charakter miejsca, pastelowe aranżacje czy mocniejsze barwy dziecięcych kącików. A opiekunowie i dzieci pokochają je za ich praktyczną rolę przy „przeganianiu potworów”.




Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixelpixelpixelpixelpixel